HOME                                                                                                              

 

 

STUDENTS: 

Architects

Bjarke Apollo

 

Andrej Kurent

 

Joanna Pietrzykowska

 

Joanne Muñiz

 

Ana Sofia Cardona Fernandez

 

Pablo Gabrielle Alejandro Cabral Juan

 

Jorge Silen

 

 

 

 

Structural Engineers

 

Elias Chuayffet

 

Stephanie Chen

 

Daniel Hall

 

Stefan Markic

 

Michael J. Muller

 

Danielle Peterson

 

Shihui Qu

 

Donata Trost

 

Nanyu Zhao

 

Minyan Zhang

 

Construction Managers

Charles Bovet

 

Ramon Dario Iglesias

 

Enrique Hernandez

 

Yang Ji

 

Niklas Kindahl

 

Laura Mighetto

 

Nolan Milord

 

Kourosh Salehzadeh

 

Sijie Zhang

 

 

Life-Cycle Financial Managers

Felix Bollwahn

 

Jana Unterschuetz

 

Mareike Deurloo

 

 

MEP

Reinier Kok

 

Ronnie Piil

Haagensen

 

Chasapis Kleanthis

 

Graham Ryan

 

Ethan Landy

 

 

Apprentice

Anran Li

 

Sijia Tao

 

 

 

 

 

Owners

David Borowicz

Fernando Castillo

Maria Frank

Anja Jutraz

Zuzanna Koltowska

Sinan Mihelcic

Mike Miller

Hossein Nasseri

Karolina Ostrowska

Anirudh Rao

Michael Christopher Seaman

Maria Selk

Lauren Scammell

Gitte Sørensen

Bjoern Wuendsch




________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Mentors and Coaches

 

 

 

 

 

Super-Coach and Mentor

Renate Fruchter, Stanford University

 


Architects

Industry

Robert Alvarado, CS & Associates

David Bendet, Perkins+Will

Kristian Fosholt, Perkins+Will

Hans Verheij, NACO

Wafaa Sabil, Gensler

Friedrich Traub, Hanover, Germany

 

Faculty

Mike Martin, UC Berkeley

Humberto Cavallin, University of Puerto Rico

Willem Kymmel, UCS Chico

Michael Mullins, AAU, Denmark

Michael Lauring, AAU, Denmark

Gitte Sørensen, Copenhagen, Denmark

Jan Slyk, WUoT, Poland

Anja Jutraz, University of Ljubljana, Slovenia

 

 

Structural Engineers

Industry

Greg Luth, GPLA

Shilin Young,   GPLA

Tim Schrotenboer,GPLA

Erik Kneer, Degenkolb

Geoff Bomba, Forell/Elsesser

Eric Borchers, ARUP

Nick Arenson, D. Horton Developers

Guido Morgenthal, Bauhaus University

Frank Scheiber, Bauhaus University

Justin Schwaiger, Thornton Tomasetti

Riam Firouz, Oakland

Justin Bocian, Hong Kong

 

Faculty

Eduardo Miranda, Stanford University

Ronnie Borja, Stanford University,

Martin Tjioe, Stanford University

David Borowicz, USMA West Point

Michael Oliva, UW Madison

Graham Brasic, Atlanta

 

 

MEP

Industry

Cole Roberts, ARUP

Afaan Naqvi, ARUP

Kyle Adams, ARUP

Luis Rivera, ARUP

 

Faculty

Michael Lepech, Stanford University

John Nelson, UW Madison

Lotte Bjerregaard Jensen, DTU, Denmark

Jan Karlshøj, DTU, Denmark

Annika  Feige, ETH Zurich

 

 

CM

Industry

Adhamina Rodriguez, Swinerton Builders

Henry Tooryani, Microestimating Inc.

Mark Bartlett, Hunt construction

Dan Gonzales, DPR

Fernando Castillo Cohen, DPR

Dustin Rothwell, DPR

Mike Miller, DPR

Michael Pearson, DPR

Maria Selk, Mortensen Construction

Julian Nahan, BECK Group

Forest Olaf Peterson, Stanford University

Lauren Scammell, ARUP

Plamen Ivanov, Clark Construction

Ramprasath Palanisamy, Bechtel

Diana Louie, Webcor

Matt Larson, Webcor

 

Faculty

Tomo Cerovsek, University of Ljubljana, Slovenia

Martin Lah, University of Ljubljana, Slovenia

Milos Todorovic, University of Ljubljana, Slovenia

Martin Fischer, Stanford University

Jochen Teizer, Georgia Tech

Thomas Thorsell, KTH, Sweden

 

 

LCFM

Industry

Matthias Ehrlich, CAPGEMINI

Axel Seifert, LA

 

Faculty

Hans Wilhelm Alfen, Bauhaus University, Germany

Bjorn Wuendsch, Bauhaus University, Germany

Maria Frank, Bauhaus University, Germany

 

HOME